KATALOG ROŚLIN - WIĘCEJ INFORMACJI O ROŚLINIE: Narcyz cyklamenowaty, Żonkil / Tete-a-tete / NUMER ID: 49

Nazwa łacińska Nazwa polska Nazwa angielska Odmiana Rodzaj
Narcissus jonquilla Narcyz cyklamenowaty, Żonkil Jonquil, Rush daffodil Tete-a-tete BYLINY

Pokrój rośliny Wysokość docelowa Tempo wzrostu Czy jest trująca
Nie dotyczy tej rośliny 10-40 cm Brak danych Silnie trujący
Kwiaty Kwitnienie Owoce, nasiona Pora owocowania
Żółte, w odcieniu żółtym III-V Brak danych Brak danych
Liście Zimozielone Mrozoodporność Zapach
Podłużne zielone liście NIE H1 - Znosi minimalne temperatury (pon. -20°C) Ładnie pachną

Stanowisko Gleba Kwasowość Podlewanie Zastosowanie
Słoneczne/półcień Lekka i przepuszczalna Obojętna 6.6 - 7.3ph Umiarkowane Roślina ozdobna - rabaty

Choroby i szkodniki: Pielęgnacja

Jeśli narcyz nie zakwitnie, może być to spowodowane niewystarczającą wilgotnością podłoża, brakiem nawożenia albo przedwczesnym usunięciem listowia w poprzednim sezonie. Przyczyną mogą być też szkodniki (tzw. muchy narcyzowe albo nicienie) i choroby (zgnilizna cebuli) uszkadzające cebulki. Musimy pamiętać również o chorobach wirusowych. Najbardziej pospolitą jest mozaika narcyzowa, której symptomy to pojawiające się na liściach przebarwienia.Najlepszą walką z chorobami jest zaprawianie cebulek zaprawą grzybobójczą oraz usuwanie uszkodzonych cebul. Podczas wykopywania cebul możemy zauważyć, że cebule są miękkie i posiadają oznaki gnicia. Jeżeli po przekrojeniu takiej cebulki zauważymy drobne larwy to znak, że mamy do czynienia z udnicą cebulówką. Cebulki narcyzów możemy zabezpieczyć przed udnicą poprzez zastosowanie środków: Basudin 25 EC, Diazinon EC lub Diazol 250 EC. W miejscach sadzenia cebulek możemy również rozprowadzić granulat przeciw insektom o tych samych nazwach i wymieszać go z warstwą podłoża. Zajęte wcześniej cebule niestety trzeba zutylizować.

Pozostawione w ziemi cebulki wymagają odżywienia, więc liście są potrzebne. Gdy całkowicie uschną, wtedy trzeba je wyciąć. Żółknące i zasychające liście najlepiej ukryć — w sąsiedztwie żonkili posadźmy więc rośliny zasłaniające ten mało efektowny widok. Żonkil to roślina uprawiana z cebul przybyszowych, które łatwo rozmnożyć. Nie można sadzić żonkili później niż we wrześniu, bo cebula nie zdąży wykształcić korzenia i nie będzie odporna na mróz. Po posadzeniu, należy obficie podlać uprawę. Jeżeli kępa żonkili będzie coraz gęstsza, a kwiaty będą miej obfite, należy dokonać przerzedzenia jej. Na jednym miejscu mogą one bowiem rosnąć od 5-8 lat.

Uwagi i informacje dodatkowe Moja ocena Wasza ocena

Narcyzy cyklamenowate (Mieszańce Cyclamineus) – cechą charakterystyczną tej grupy narycyzów jest kształt kwiatu, który posiada długi przykoronek i płatki wywinięte do tyłu. Zwykle na jednym pędzie występuje jeden kwiat, chociaż można dostać także odmiany wielokwiatowe. Żonkil jest zwiastunem wiosny. Gdy wyrasta spod pokrywy śnieżnej, to można uświadomić sobie, że cieplejsza pora roku nadejdzie już niebawem. Początkowo z ziemi przebijają się zielone, podłużne liście żonkili. Dopiero później pojawia się łodyga z pąkiem, z którego to rozwija się żółty kwiat.

41

41

WRÓĆ DO KATALOGU

TWOJA OCENA I KOMENTARZ O: Narcyz cyklamenowaty, Żonkil/Tete-a-tete

Aby oceniać i komentować - musisz być zalogowany.

WASZE OCENY I KOMENTARZE O: Tete-a-tete

OcenaKomentarzUżytkownik

WRÓĆ DO KATALOGU