WIĘCEJ INFORMACJI O CHOROBIE/SZKODNIKU: Poskrzypka liliowa / NUMER ID: 10

Nazwa Opis Grupa Stopień zagrożenia
Poskrzypka liliowa Chrząszcz z rodziny stonkowatych (Lilioceris lilii). Owad ten żeruje na: konwaliach, kokoryczce wielokwiatowej, liliach i szachownicach oraz cebuli i szczypiorku. Zjada liście i pąki kwiatowe. Jest bardzo żarłoczny i uciążliwy. SZKODNIKI 2

Objawy
1. Na roślinach możemy zaobserwować dorosłe owady już w kwietniu. Charakteryzują się jaskrowym, metalicznym, czerwonym ubarwieniem. Osiągają 6-8mm długości.
2. Larwy. Samica składa na spodzie liści dziesiątki małych, zebranych w niewielkie pakiety pomarańczowych jajeczek, z których po kilku dniach wylęgają się bardzo żarłoczne larwy.
3. Zjedzone liście i pąki kwiatowe rośliny.
Przyczyny
Czerwone chrząszcze i ich larwy, wyżerają w liściach i pąkach kwiatowych wielkie dziury, co może w krótkim czasie bardzo oszpecić roślinę. Zaatakowana roślina nie tylko traci ładny wygląd, ale też słabnie i staje się bardziej podatna na choroby.

Zapobieganie i zwalczanie EKO Zapobieganie i zwalczanie gdy EKO nieskuteczne

1. Wyszukiwanie, zbieranie i niszczenie dorosłych osobników, ich larw i jaj. Należy dokładnie sprawdzać dolną stronę liści, niszcząc znajdujące się tam jaja oraz larwy.
2. Oprysk roślin gnojówką lub wyciągiem z czosnku - raz w tygodniu.

W przypadku gdy metody ekologiczne nie pomogą stosujemy opryski. Opryski trzeba powtarzać kilkakrotnie w odstępach co 2 tygodnie. Najlepiej wykonywać je w godzinach wieczornych, kiedy chrząszcze są najbardziej aktywne.


Preparaty EKO: Preparaty Chemiczne

Wyciąg z czosnku.

Actellic 50 EC, Decis 2.5 EC, Decis Ogród 0.15 EW, Karate Gold, Mospilan 20 SP

WRÓĆ DO POZOSTAŁYCH CHORÓB I SZKODNIKÓW