WIĘCEJ INFORMACJI O CHOROBIE/SZKODNIKU: Kędzierzawość liści / NUMER ID: 4

Nazwa Opis Grupa Stopień zagrożenia
Kędzierzawość liści Kędzierzawość liści to groźna choroba grzybowa roślin. Najczęściej występuje na brzoskwiniach, nektarynach i rzadziej na morelach. Chorobę powoduje grzyb Taphrina deformans z rodziny szpetczaków Taphrinomycetes. Należy jak najszybciej zacząć leczenie, gdyż może dojść do obumarcia rośliny. CHOROBY 3

Objawy
Pierwszym objawem chorobowym jest pojawienie się na liściach jasnożółtych plam. Następnie plamy te zmieniają kolor na pomarańczowe, purpurowe. Liście zaczynają się wykręcać i deformować. Porażone liście opadają i osłabiają roślinę. Oprócz liści grzyb atakuje również kwiaty i owoce.
Przyczyny
Przyczyną tej choroby są grzyby Taphrina deformans z rodziny szpetczaków Taphrinomycetes. Zarodniki grzyba podczas deszczu są uwalniane i przenoszone na inne drzewa. Potrafią przezimować na pąkach kwiatowych, łodygach i zaatakować wiosną.

Zapobieganie i zwalczanie EKO Zapobieganie i zwalczanie gdy EKO nieskuteczne

W przypadku leczenia ekologicznego stosujemy preparat z wyciągu skrzypu polnego, krwawnika lub pokrzywy, gdy nie były używane metody chemiczne. Gdy choroba nie jest tak mocno rozwinięta.
Walka z tą chorobą to również zgrabienie, usuwanie i zutylizowanie wszystkich opadłych liści. Należy również usunąć porażone fragmenty pędów a całe drzewko prześwietlić by zapewnić całej koronie równomierny przewiew i nasłonecznienie.
Drzewka brzoskwini należy nawozić doglebowo i dolistnie mocznikiem za pomocą oprysku, jesienią, 5% roztworem.

Zabieg, zwalczający kędzierzawość liści brzoskwini, musimy dostosować do cyklu rozwojowego grzyba. Patogen, wywołujący chorobę, zimuje na korze, pędach oraz na okrywach pączków. W momencie pękania pączków dochodzi do infekcji liści, grzyb wnika pod skórkę liścia i jest już za późno na zwalczanie choroby. Zabiegi środkiem ochrony roślin należy zatem wykonać wiosną lub jesienią, gdy drzewa znajdują się w okresie bezlistnym. Zabieg opryskiwania należy przeprowadzić podczas dodatniej temperatury powietrza. Tylko odpowiedni termin zabiegu gwarantuje jego skuteczność.


Preparaty EKO: Preparaty Chemiczne

Evasiol - wyciąg ze skrzypu polnego.
Koncentrat gnojówki z pokrzywy.
Lecitec - wyciąg z lecytyny.

Środek grzybobójczy (fungicyd):
1. MIEDZIAN 50WP firmy Agrecol.
DAWKA: 10 g środka w 1 l wody.
Łatwy w użyciu – w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej.
Wystarczy jeden zabieg ochronny.
Substancją aktywnie czynną jest miedź.
Zwalcza również inne choroby, m.in.: parcha jabłoni i gruszy, zarazę ogniową, mączniaka rzekomego i bakteryjne plamistości.
2. TARGET SYLLIT 65WP.
3. Miedzian Extra 350 SC.

WRÓĆ DO POZOSTAŁYCH CHORÓB I SZKODNIKÓW