WIĘCEJ INFORMACJI O CHOROBIE/SZKODNIKU: Fytoftoroza / NUMER ID: 6

Nazwa Opis Grupa Stopień zagrożenia
Fytoftoroza Jest to jedna z najgorszych i najbardziej trudnych do zwalczenia chorób. Jest powodowana przez Phytophthora cinnamomi i plurivora. Choroba zaraża rośliny od gleby, szczególnie rośliny osłabione, niewłaściwie uprawiane, rosnące na glebach ciężkich, nieprzepuszczalnych na których długo zalega woda. Patogen atakuje korzenie, konary drzew, pędy. Powoduje zamieranie rośliny. Najczęściej występuje na iglakach i rododendronach. CHOROBY 3

Objawy
1. Liście rododendronów zwijają się łódeczkowato.
2. Obserwujemy zgniliznę korzeni przy podstawie pnia.
3. Pędy brązowieją i zamierają.
4. Grzybnia rozwija się bardzo intensywnie w przestrzeniach międzykomórkowych.
5. U iglaków choroba rozpoczyna się od żółknięcia igieł.
6. Drzewa lub krzewy przebarwiają się na brązowo lub czerwonawo.
Przyczyny
Patogen fytoftorozy atakuje: Różaneczniki, azalie, drzewa i krzewy liściaste i iglaste. Fytoftoroza może zaatakować już młode sadzonki, powodując zahamowanie ich wzrostu i zamieranie. W przypadku porażenia starszych roślin igły na początku matowieją, żółkną, brunatnieją, po czym zamierają całe porażone pędy. Fytoftoroza może zaatakować pojedynczy pęd, podczas gdy pozostałe wyglądają zdrowo. Objawy fytoftorozy mogą również wystąpić tylko w szczytowych częściach pędów. Czasami dochodzi do zainfekowania całej rośliny, co prowadzi do jej zamarcia. Grzyb przerasta tkanki przewodzące rośliny od korzeni do pędów.

Zapobieganie i zwalczanie EKO Zapobieganie i zwalczanie gdy EKO nieskuteczne

Zabezpieczanie przed tą chorobą sprowadza się głównie do zapewnienia roślinie wszystkich warunków i substancji potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Zdrowa roślina nie ulega tak szybko zainfekowaniu. Większe ryzyko fytoftorozy zachodzi na glebach nadmiernie wilgotnych z tendencją do tworzenia zastoin wody. Jednocześnie nie należy zbyt gorliwie podlewać roślin. Korzenie drzew i krzewów przed sadzeniem można moczyć w wodzie z dodatkiem fungicydu. Jeżeli roślina zamarła wskutek fytoftorozy należy ja usunąć, natomiast podłoże w miejscu uprawy rośliny odkazić, stosując środki do podlewania.

Zwalczanie chemiczne należy rozpocząć natychmiast po wykryciu choroby. Proplant 722 SL lub SCORPION 325 SC.


Preparaty EKO: Preparaty Chemiczne

1. Biosept Active
2. Polyversum WP

SCORPION 325 SC;
PROPLANT 722 SL;

WRÓĆ DO POZOSTAŁYCH CHORÓB I SZKODNIKÓW