WIĘCEJ INFORMACJI O CHOROBIE/SZKODNIKU: Ślimaki / NUMER ID: 8

Nazwa Opis Grupa Stopień zagrożenia
Ślimaki Ślimaki to zwierzęta należące do gromady mięczaków. Stanowią najliczniejszą grupę w jej obrębie. Ślimaki można podzielić na te, które wykształcają skorupę oraz te, które są nagie. Szczególnie niebezpieczeństwo dla rosnących w ogrodach roślin stanowią dwa wyjątkowo żarłoczne gatunki ślimaków: pomrowik plamisty oraz ślinik luzytański. SZKODNIKI 1

Objawy
Po czym można odróżnić inwazję ślimaków od ataku innych szkodników, to pozostawiany przez te mięczaki śluz. Żerują w nocy i wczesnym ranem, natomiast w dzień kryją się przed słońcem, np. pomiędzy kamieniami, w liściach czy gałęziach. Lubią wilgoć i deszcz, rosę, miejsca zaciemnione. Najbardziej zagrożonymi rodzajami upraw są uprawy zbóż, ziemniaków, rzepaku, roślin motylkowych. Ślimaki niszczą również warzywa (m.in. kapustę, sałatę, buraki, marchew), owoce (truskawki, poziomki, maliny), zioła, a także rośliny ozdobne (np. lilie, dalie, aksamitki, astry, nasturcje). Stworzenia te nie tylko zjadają rośliny, ale również doprowadzają do ich zanieczyszczania. Pozostawiają odchody.
Przyczyny
Ślimaki to jedne z najczęściej występujących na całym świecie szkodników roślin. Największe szkody wyrządzają ślimaki nagie, zdecydowanie mniej niebezpieczne dla roślin są te ze skorupami (np. winniczek). Największe szkody w ogrodach wyrządzają pomrowik plamisty oraz ślinik luzytański. Ślimaki nagie mogą splądrować całe rabaty i warzywniki.

Zapobieganie i zwalczanie EKO Zapobieganie i zwalczanie gdy EKO nieskuteczne

1. Nie należy stwarzać dogodnych warunków do bytowania ślimaków. Podstawą antyślimakowej prewencji jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci gleby. Regularna pielęgnacja ogrodu pozwala usuwać kryjówki ślimaków, które chowają się w: kupkach kamieni, wysokich trawach, stosach drewna, gnijących resztach roślinnych. Jeśli problem ze ślimakami jest naprawdę poważny, to warto rozważyć usunięcie kompostownika z ogrodu, jeśli się on w nim znajduje. Częste grabienie pasów trawy między roślinami pozwala wydobywać na powierzchnię jaja ślimaków, które później giną na słońcu. Równie istotne jest ściółkowanie gleby wokół roślin.
2. Skutecznie ślimaki odstrasza obecność ich naturalnych wrogów. Mowa tutaj np. o ropuchach, żabach, jeżach czy jaszczurkach. Stworzenia te nie stwarzają zagrożenia dla kwiatów, owoców czy warzyw, a pozwalają utrzymać szkodniki z dala od upraw. Ślimaki nie lubią roślin takich jak: szałwia, rumianek, tymianek, majeranek, gorczyca, bylica piołun, mydlnica lekarska, hyzopa, cząber, czosnek, cebula.
3. Metoda mechaniczna: zbieranie ślimaków i wynoszenie ich poza obręb ogrodu.
4. Tworzenie osłon z plastikowych butelek na pojedyncze cenne rośliny. 5. Tworzenie barier poprzez rozsypywanie w ogrodzie mielonej kawy albo skorupek z jajek.

Najpopularniejsze są granulowane moluskocydy (z substancjami aktywnymi – metiokarbem oraz metaldehydem). Należy je aplikować wieczorem na powierzchni gleby, na ścieżkach, pomiędzy grządkami, uważając, aby nie dostały się do roślin. Ich działanie trwa do najbliższego deszczu, który zmywa substancję.


Preparaty EKO: Preparaty Chemiczne

1. Taśma miedziana na ślimaki NO PEST;
2. Pułapka na ślimaki NO PEST;
3. Granulowany preparat na ślimaki GREEN PEST Lum Out.

Granulowane moluskocydy (z substancjami aktywnymi – metiokarbem oraz metaldehydem).

WRÓĆ DO POZOSTAŁYCH CHORÓB I SZKODNIKÓW